شروع کنید

آموزش دو چاپ کاربردی در منزل ( سیلک و ترافارد)

آموزش دو چاپ کاربردی در منزل ( سیلک و ترافارد)

آموزش دو چاپ کاربردی در منزل ( سیلک و ترافارد)

۱- چاپ ترافارد

 در این چاپ با استفاده از شابلون، ابر و رنگ می‌توان چاپ و طرح دلخواه خود را روی انواع البسه و منسوجات اجرا کرد، که این چاپ بسیار راحت و انجام دادن آن در منزل براحتی انجام می‌شود. روش و مراحل کاررا توضیح خواهم داد.

۱- ابتدا طرح مورد نظر را انتخاب کنید. بهتراست تعداد رنگ های طرحتان بیشتراز ۳-۴ رنگ نباشد و طرح به صورتی باشد که بتوان رنگ هارا آنالیز کرد.

۲- چهارگوشه ی طرح، پارچه و تلق ها را علامت هایی منطبق بر هم علامت گذاری کنید تاهنگام رنگ آمیزی هر رنگ در قسمت مناسب خود قرار بگیرد.

۳- تلق‌هارا به تعداد رنگ‌های طرحتان در نظر بگیرید و هرکدام از تلق هارا برای یک رنگ انتخاب کنید آنهارا شماره گذاری و روی طرح اصلی گذاشته و دور خطوط رنگ انتخابی را با خودکار رسم کنید.

۴- بعد از آن داخل اشکال رسم شده را بوسیله ی کاتر یا قیچی نوک تیزخالی کنید و شیشه ای به لبعاد طرح مورد نظر زیر پارچه قرار دهید.

۵- خب شابلون شما آماده شده تکه ای ابر را بردارید و در رنگ مورد نظر فرو کنید در حدی که نوک ابر کاملا رنگ بگیرد. شابلون مورد نظر را روی پارچه گذاشته و روی علامت های از پیش علامت گذاری شده جفت کنید. ابر را کمی روی تلق بی مصرف فشار دهید تا رنگ اضافه آن خارج شود، خب حالا می‌توانید قسمت‌های خالی شده تلق را با ضربات مداوم و آرام ابر رنگ کنید.این روش را برای تمامی مراحل اجرا کنید.فقط مطمئن شوید رنگ زیری خشک شود و دوباره شابلن بعدی را روی کار قرار دهید. به این صورت طرح شما روی البسه دلخواهتان اجرا شده. فقط اینکه اگر روی لباس دوخته شده می‌خواهید طرح را اجرا کنید، حواستان باشد که باید شیشه ای بین قسمت پشت و جلو لباس قرار دهید تا قسمت دیگر لباس که مد نظر برای چاپ نیست رنگی نشود. از این شابلون بارها و بارها می‌توانید استفاده کنید.  

آموزش دو چاپ کاربردی در منزل ( سیلک و ترافارد)

۶- بعد از اتمام کار شابلون را به آرامی از روی کار بردارید و بعد از خشک شدن رنگ روی آن اتو بگذارید تا رنگ شما تثبیت شود.

۲-چاپ سیلک

در چاپ سیلک به ابزار و مواد بیشتری احتیاج دارید که البته چاپی ظریف تر هم می‌توان اجرا کرد. خطوط باریک طرح را بهتر چاپ می‌شود. برای یادگیری این چاپ کاربردی ادامه مطلب را دنبال کنید.

۱- ابتدا طرح پرینتی شده سیاه سفید را آماده کنید و همانطور که  قبلا برای چاپ ترافارد توضیح دادم  مرزهارا مشخص کنید و علامت روی کاغذ،  پارچه را فرآموش نکنید.

۲- بعد از آن باید شابلون بسازید که تشکیل شده از چارچوب به ابعاد طرح دلخواهتان از چوب که می‌توانید به نجاری ها سفارش دهید تا برایتان بسازند یا خودتان دست‌بکار شوید.

۳- بعداز ساخت چهار چوب نیاز به پارچه توری از جنس ابریشم دارید. که باید از فروشگاه های مخصوص چاپ و رنگ تهیه کنید. خب پارچه را خیلی سفت و محکم روی یکطرف چهارچوب بکشید و منگنه کنید.

۴- قسمت‌های پررنگ طرح پرینت گرفته شده را  با مرکب کاملا تیره و سیاه کنید.

۵- بعداز اتمام ساخت چهارچوب به مکانی تاریک و یک میز نور احتیاج دارید که می‌توان با یک گلمیز شیشه ای و چراق مطالعه میز نور کوچک خود را بسازید.

۶- حالا لاک مخصوص را بدون اینکه نور ببیند به سطح توری شابلون آقشته کنید و بعد از آن طرح را روی میز نور خود فیکس کنید که حرکت نکند.

۷- شابلون را روی طرح قرار دهید و میز نور را به مدت ۳۰ ثانیه روشن و خاموش کنید.

۸- مرحله آخر شستن با فشار آب بالاست که قسمت هایی که نور دیده باشد لاک خشک می‌شود و قسمت هایی که در طرح با مرکب تیره کرده بودید با شستن لاک از روی آنها برداشته می‌شود.

۹- حالا شابلون شما آماده است. شابلون را مطابق علامت گذاری ها روی پارچه قرار دهید و مطمئن شوید که اگر روی لباس می‌خواهید چاپ بزنید بین قسمت پشت و جلو لباس ، شیشه ای به ابعاد طرح قرار دهید و اگر روی پارچه تک لا چاپ می‌زنید شیشه را زیر کار قرار دهید.

۱۰- قسمت بالایی طرح را رنگ مورد نظر بریزید و با راکل ۱الی ۲ بار از بالا به پایین رنگ را هدایت کنید. مطابق تصویر.

آموزش دو چاپ کاربردی در منزل ( سیلک و ترافارد)

اگر راکل نداشته باشید این عمل را با کاردک پلاستیکی هم می‌توان انجام داد.

نکته: بیشتراز دوبار این کار را انجام ندهید خصوصا زمانی که شابلون شما تازه است، زیرا رنگ به پارچه پس میدهد.

۱۱- شابلون را به آرامی از روی کار بردارید و بعد از خشک شدن رنگ روی آن اتو بگذارید تا رنگ شما تثبیت شود.

آموزش دو چاپ کاربردی در منزل ( سیلک و ترافارد)

نکته: اگر چاپ شما چند رنگ است باید به تعداد هر رنگ یک شابلون بسازید. که معمولا در چاپ سیلک بیشتراز دو رنگ کار نمی‌شود و اگر طرح شما رنگهای بیشتری دارد پیشنهاد می‌شود از چاپ ترافارد استفاده کنید.

آموزش‌های رایگان modasa3d

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *