شروع کنید

آشنایی با انواع پارچه و الیاف سازنده آنها

آشنایی با انواع پارچه و الیاف سازنده آنها

آشنایی با انواع پارچه و الیاف سازنده آنها

پارچه­‌هابا توجه به الیاف تشکیل دهنده آن به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 • پارچه­‌هایی با الیاف گیاهی : مانند کتان، پنبه، کنف و غیره؛
 • پارچه­‌هایی با الیاف حیوانی؛ مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و …
 • پارچه­‌هایی با الیاف معدنی؛ مانند آزبست ( پنبه­‌ی نسوز) و پارچه­‌های شیشه­‌ای
 • پارچه­‌هایی که ازفرآیندهای شیمیایی به دست می­‌آیند؛ مانند نایلون، داکرون و ترگال.

پارچه­‌های الیاف طبیعی

از الیاف موجود در طبیعت استفاده می‌شود و طی فرآیندهای زیاد تبدیل به الیاف جهت تولید البسه می‌شود.

 • الیاف میوه­‌ای – دانه­‌ای مانند پنبه
 • الیاف ساقه­‌ای _مانند کتان و کنف
 • الیاف برگی_ مانند سیسال
 • پارچه­‌های نخی – پنبه‌­ای

نخ و پنبه از الیاف بسیار محبوب در بین افرادی که به طبیعی بودن الیاف البسه اهمیت فرآوانی می‌دهند  است . این پارچه­‌ها ایجاد حساسیت در پوست نمی‌کنند و باعث  جریان هوا و تنفس بدن می­‌شوند، به همین خاطر بهترین گزینه برای هوای گرم می‌باشد. البته لباس­‌هایی با الیاف پنبه­‌ای ضخیم­‌تر و گرم‌­تر هستند و در سرما بدن را گرم می­‌کنند.نکته مهم در مورد این پارچه ها آبرفت آنهاست که باید دقت کنید که قبل از برش آنهارا در آب قرار دهید تا بعد از دوخت و با یکبار شستشو لباس کوچک نشود. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می­‌دهند. در صنعت به طور معمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان می­‌گذارند تا سفید شود. هر چه بیش­‌تر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوام‌تر می­‌شوند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. بهتر است این پارچه­‌ها برای لباس‌­های راحتی منزل و لباس نوزاد به کار روند. این پارچه­‌ها بید نمی­‌زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.

در ادامه مطالب به بررسی پارچه های دیگر خواهیم پرداخت.

 • چیت

 

انواع پارچه های نخی

این نوع پارچه،­ بسیار راحت و سبک است که البته خاصیت چروک بذیری هم نیز دارد اما گزینه مناسبی برای لباس‌های راحتی و لباس نوزاد می‌باشد.

 • متقال

 

این نوع پارچه به نسبت ضخیم و تراکم نخ­‌های تار و پود آن زیاد است. رنگ­‌پذیری خوبی ندارد و در رنگ­‌های سفید و شیری موجود است. این نوع پارچه برای تن­پوش مناسب نیست و بیش‌تر برای روبالشی، ملحفه، لوازم آشپزخانه  غیره استفاده می­‌شود. کاربرد رایج دیگر این پارچه برای « پاترون » است.

 • چلوار

 

 

این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرح­‌دار و گل­‌دار و برای تهیه لباس مناسب است. از آن پیراهن، زیرجامه، ملحفه و روبالشی تهیه می­‌کنند. چلوارهای سفید و رنگ‌های روشن آن به دلیل تراکم کمی که دارند کمتر جهت تهیه پوشاک استفاده می‌شود.

 • کرباس

پارچه کرباس چیست؟

پارچه­‌ای ضخیم و آهاردار با تراکم تار و پود کم است. به دلیل ضخامت زیاد نخ­‌های تار و پود، مناسب لباس نیست و به طور معمول به عنوان لایی کت، پارچه­‌های شماره­‌دوزی، کاموادوزی، تزئینات و…به کار می­‌رود.

 • کتان

الیاف این پارچه،کمی خشک تر می‌باشد و چروک پذیری نسبتا بالایی هم دارد اما یکی از بهترین گزینه ها برای فصل‌های گرم می‌باشد. به همین دلیل چروک شدن آن­‌ها اهمیت زیادی ندارد. این پارچه را باید پیش از دوخت شست‌وشو داد. پارچه­‌هایی که صددرصد کتان باشند، رنگ­‌پذیری خوبی ندارند. کتان­‌های رنگی در هنگام شست و شو رنگ می­‌دهند که برای جلوگیری از این امر معمولا با الیاف مصنوعی ترکیب می‌شوند. کتان ضخامت­‌های گوناگون دارد؛ پارچه­‌ی برزنتی از نوع ضخیم آن است.

 • مخمل

جنس این پارچه یا نخی یا ابریشمی است پرز‌های بلند و براقی دارد که بسیارهم نرم می‌باشد. مخمل نیز انواع مختلفی دارد.

 

آشنایی با انواع پارچه و الیاف سازنده آنها

 

 • ململ

نوعی پارچه­‌ی نخی لطیف، نازک و سفید است که به شدت برای نوزادان و یا افرادی دارای حساسیت‌های پوستی یا سوختگی در قسمتی از بدن مناسب است.

 • کریشه

 

پارچه­‌ی سبک که از الیاف نخ استفاده شده و بسیار لطیف و مناسب فصول گرم می‌باشد. این نوع پارچه دارای نقوش برجسته نیز می‌باشد.

 • آغبانو

 

پارچه­‌ای نازک و پنبه­‌ای است که بیش‌­تر برای چارقد و چادر مصرف می­‌شود.

آشنایی با انواع پارچه و الیاف سازنده آنها

 • دبیت

 

پارچه‌ای تهیه شده از الیاف نخ است که مناسب دوخت لباس نیست و بیشتر از آن برای آستر لباس و رویه تشک استفاده می‌شود.

پارچه­‌های الیاف حیوانی

در این نوع پارچه­ از مو، کرک و پشم حیوانات استفاده می­‌شود.نوعی دیگر از الیاف حیوانی ابریشم است که از تارهای پیله ابریشم استفاده می‌شود.

 • پشم

 

آشنایی با انواع پارچه پشمی

بسته به نوع حیوانی که پشم از آن گرفته می­‌شود، کیفیت لیف­‌های پارچه متفاوت است. به عنوان مثال پارچه­‌ی پشمی کشمیر که از نوعی بز گرفته می­‌شود که از مرغوب­‌ترین پشم­‌ها است که بسیار سبک، ظریف، گرم و لطیف است. پشم­‌های گاوی ضخامت و خشکی بیش­‌تری دارند. خاصیت پارچه‌­های پشمی اینست که حرارت را در خود نگه می‌دارد در نتیجه لباس‌­های پشمی بدن را گرم نگه می­‌دارند. پارچه­‌های پشم برای تهیه­‌ی انواع لباس­‌های گرم زمستانی کت وپالتو استفاده می‌شود. بهتر است برای تهیه­‌ی لباس‌­های پشمی از پارچه­‌ی آستری استفاده کرد تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکند.

ماده­‌ی شیمیایی ویسکوز در ترکیب پارچه­‌ی پشمی به کار می­‌رود و مقاومت آن را بیش­‌تر می­‌کند. پارچه­‌های پشم ویسکوز که درصد پشم بیش­‌تری دارند، مرغو‌ب­‌تر، گران­‌تر و پارچه­‌های مناسب برای کت و شلوارهای مردانه هستند و ظاهر و دوام بسیار خوبی دارند.

 • ماهوت

 

پارچه­‌ای ضخیم،از الیاف پشم که سطحی کمی براق و پرز دار نیز دارد. این نوع پارچه یکی از مرغوب ترین پارچه های پشمی نیز می‌باشد.

 • برک

 

نوعی پارچه­‌ی ضخیم که بیش­تر در بشرویه و با کرک بز یا شتر بافته می­‌شود و از آن عمدتاً برای کت مردانه استفاده می­‌کنند. برک به طور معمول در رنگ­‌های قهوه­‌ای، سیاه، سفید، شیری، شکری و خاکستری تولید می­‌شود.

 • ابریشم

 

پارچه ابریشم و خواص آن

از مرغوب‌­ترین و گران قیمت ترین پارچه‌­ها است که در تهیه­‌ی لباس­ رسمی و مجلسی کاربرد زیادی دارد. پارچه­‌ی ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. نباید آن را با آب شست‌وشو داد و با حرارت اتو کرد. بهتر است با بخار شست و شو و خشک شود. ابریشم رنگ­‌پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده­‌ای دارد. ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد. پارچه­‌های صددرصد  دوام کم­تری نسبت به ابریشم مصنوعی دارند به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم­‌های ترکیبی مانند تافته­‌ی ابریشم، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدند که بسیار پرطرفدار هستند.

 • کرپدوشین (کربدوشین)

پارچه‌­ای از خانواده­‌ی کرپ است لخت با ریزش زیاد و تنوع رنگی بالا که از ابریشم خام بافته می­‌شود.

پارچه­‌های مصنوعی

الیاف این پارچه­‌ها ساخته‌­ی انسان هستند و بسته به ماده­‌ی اولیه­‌ی آن­‌ها، کاربردهای متفاوتی دارند. ویژگی­‌های این پارچه­‎ها شامل: مقاومت و استحکام زیاد، سبکی، کم حجم بودن، آب نرفتن و رنگ پس ندادن  ساییده نشدن است.

 • ریون

 

از پرکاربردترین پارچه­‌های لباس زنانه است که برای لباس­‌های مهمانی به کار می­‌رود بسیار لخت و کشی با افت و ریزش بالا در طرح ها و رنگ‌های بسیار متنوع.

 • داکرون

 

پارچه های داکرون چیست

به دلیل تنوع رنگ و استحکام بسیار محبوب است.

 • آکلیریک

 

فیبر آن ساخته‌ی بشر و حاصل ترکیب پترولیم و گاز طبیعی است.

الیاف معدنی

برخی از الیاف معدنی مانند نخ­‌های طلا و نقره، معدنی هستند و در دوخت‌­های سنتی ایرانی مانند رودوزی گلابتون به کار می­‌روند.

 • پنبه­‌ی نسوز

 

درباره پنبه های نسوز

نوعی از الیاف معدنی عایق حرارت و برق است که برای لباس آتش­نشانی و لباس کار برق­کاران استفاده می‌­شود.

آموزش‌های رایگان MODASA3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *