شروع کنید

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

۱- نایک

نایک یکی از بزرگ‌ترین برند‌های تولید کفش‌، لباس و ابزار ورزشی است. این برند در ۲۵ ژانویه ۱۹۶۴ و با نام Blue Ribbon Sports توسط بیل بُوِرمن و فیل نایت تاسیس شد. آن‌ها در تاریخ ۳۰ می ۱۹۷۱ نام این برند را به نایک تغییر دادند.نایک که تلفظ آمریکایی آن نایکی است نام الهه‌ی پيروزي در يونان باستانمی‌باشد. لوگوی معروف این برند در سال ۱۹۷۱ با الهام گرفتن از بال‌های این الهه و با قیمت تنها ۳۵ دلار توسط کارولین دیویدسون طراحی شد. لوگو و شعار معروف این برند «Just Do It» است که اغلب روی تیشرت ها و گرافیتی ها دیده می‌شود.

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

 

داستان تغییر دادن طراحی‌ کفش‌های این برند از آنجا ضشروع شد که یکی از کفش‌هارا به دونده ای برای مسابقات فروختند و آنرا برای شرکت در مسابقه به پا کرد. در طول این مسابقه و درنتیجه‌ میخی که در ته کفش بود به پای دونده ضربه وارد کرد و باعث شکستگی استخوان پای او شد. درواقع شرکت Blue Ribbon Sports این کفش را به اشتباه و به‌عنوان کفش مخصوص دویدن فروخته بود. بُوِرمن کفش‌های مور را مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که این کفش‌ها در قسمت پاشنه و جلوی کفش دارای اسفنج هستند اما در قسمت قوس کفش هیچ‌چیزی قرار نگرفته است. این حادثه آغازی بود برای طراحی یکی از ماندگارترین کفش‌های نایک توسط بیل بُوِرمن.

۲- آدیداس

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

رادولف داسلر و آدی داسلر دو برادر آلمانی که برند خود را در قرن بیستم تاسیس کردند. آن‌ها در منطقه‌ای زندگی می‌کردند که در آنجا کارخانه های پارچه وجود داشته که همین برای آنها انگیزه ای برای شروع بوده که از خرده پارچه ها استفاده می‌کردند برای تولید کفش‌ها. البته اکثر این کارخانه‌ها با شروع قرن بیستم به تولیدکنندگان کفش تبدیل شدند. ابتدا این دو برادر در آشپزخانه‌ی خانه‌ی مادریبه تولید کفش می‌کردند. آن‌ها با تغییراتی فیزیک کفش‌های دونده‌ها و پایین آوردن وزن کفش که مناسبتر برای آنها بود فعالیت خود را آغاز کردند. کفش‌های این دو برادر را اولین‌بار ورزش‌کاران آلمانی در المپیک سال ۱۹۲۸ استفاده کردند. در سال ۱۹۴۹،این دو دوست و برادر به مشکل برخوردند و از یکدیگر جدا شدند و یکی شد صاحب برند آدیداس و دیگری برند پوما.

لوگوی آدیداس یکی از نشانه‌های ماندگار را در تاریخ طراحی دارد. خط‌های مشهور این لوگو تا پیش از جدایی برادران دو عدد بود که پس از آن به‌دلیل مشکلات حقوق معنوی، صاحب آدیداس مجبور به استفاده از خط سوم در آن شد. شهرت این سه خط به‌حدی رسید که بنیان‌گذار آدیداس در برخی صحبت‌ها شرکتش را شرکت «سه‌خط» نامیده است.

۳- پوما

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

پوما کفش ورزشی و غیررسمی و همین طور پوشاک ورزشی تولید می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۲۴ توسط رودولف داسلر تاسیس شد. این اتفاق بعد از اینکه رابطه‌ی بین این دو برادربه جنجال و مشکلات رسید ، در سال ۱۹۴۸ بر سر جدایی توافق کردند و دو شرکت مجزا را تشکیل دادند، آدیداس و پوما. هر دو شرکت در حال حاضر در هرزوگنوراش آلمان مستقر هستند و این دوبرادر تبدیل به دو رغیب سر سخت برای یکدیگر شدند.
پوما جز اینکه کفش فوتبال تولید می‌کند، حامی مالی تعدادی از فوتبالیست‌ها هم بوده و هست. پوما حامی مالی اوسین بولت ورزشکار دو و میدانی جاماییکا نیز می‌باشد. این شرکت در ایالات متحده به خاطر کفش جیر بسکتبال که در سال ۱۹۶۸ عرضه کرد، مشهور است که در نهایت از نام ستاره‌ی بسکتبال تیم نیویورک نیکس، والت «کلاید» فریزیر، بهره برد – به خاطر شراکت با جو نامات نیز شهرت دارد.
رودولف داسلر پس از جدایی از برادرش در اصل این شرکت تازه تاسیس را با نام RUDA ثبت کرداما بعد نام آن را به پوما تغییر داد. لوگوی پوما ببریست که در واقع به دلیل این انتخاب شد که کفش برای دوندگان می‌ساخت و ببر هم که سریع ترین دونده می‌باشد.
پوما امروز یکی از برند‌های ثروتمند ورزشی می‌باشد که البته همیشه حامی ورزشکاران و ورزش بوده است.

۴-ریبوک

تاریخچه برند‌های پر طرفدار و پر فروش ورزشی

 ریبوک یا ریباک (Reebok) برندی انگلیسی است که در سال ۱۸۹۰ توسط جوزف ویلیام فوستر تاسیس شد. قبل از سال ۱۹۵۸ برند به نام فوستر شناخته می‌شد که در این سال نوادگان فوستر با الهام از غزال آفریقایی نام ریبوک را بر آن نهادند. سابقه ریبوک به دهه ۱۸۹۰ برمی‌گردد که شخصی به نام جوزف ویلیام فاستر خود را به عنوان اولین سازنده کفش‌های ورزشی میخ‌دار معرفی کرد. تا سال ۱۸۹۵ کفش‌های او به صورت دست‌دوز برای دوندگان مشهور ساخته می‌شد، ولی در سال ۱۸۹۵ او شرکتی در شهر بولتون با نام اصلی جی.دبلیو فاستر و پسران تاسیس کرد و پس از مدتی این کمپانی، کفش‌های خود را به کلیه ورزشکاران سرتاسر جهان عرضه می‌کرد. ریبوک یا ریباک که از کشور انگلستان سربرآورده است و اکنون جهانی شده است و این برند پر طرفدار هم یکی از پر درآمدترین‌ها بحساب می‌آید.

۵- فیلا

در سال ۱۹۱۱ برادران فیلا در شهر کوچکی در ایتالیا یک کارخانه تولید پارچه برای مردم محلی راه اندازی کردند. برادران فیلا هیچگاه فکر نمي کردند که روزی این کارخانه پارچه بافی به یکی از مشهورترین برندهای ورزشی در جهان تبدیل شود. برادران فیلا با تلاش بسیار و کار زیاد توانستند صنعت خود را کسترشدهند و بعد دیگری از تولیدات خود را شروع کنند آنها به تولید محصولات ورزشی و بعداز آن تولید کفش پرداختند. این برند امروزه حامی بسیاری از ورزشکاران است و به ورزش بیسبال بسیار اهمیت می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *