شروع کنید

تاریخچه کفش از پاپوش تا کفش‌های امروزی

تاریخچه کفش از پاپوش تا کفش‌های امروزی

تاریخچه کفش از پاپوش تا کفش‌های امروزی

حدود پنج هزار سال پیش، مصری‌ها برای پوشاندن پای خود به ابداع مدلی از کفش پرداختند که در واقع شبیه به کفش‌های امروزی نبوده. البته بهتر است بگوییم تنها محافظی برای پاهایشان تهیه کرده بودند، بعد از آن ایران و یونان پاپوش‌هایی را از جنس‌های مختلف مانند چرم و پارچه تهیه کردند که بیشتر از پیش به زیبایی و جلال آن توجه می‌شد که در واقع کفش هر کس نشان دهنده ثروت و طبقه اجنماعی او بود. از ابتدا کفش‌ها از کفی و بند‌هایی از جنس چرم یا پارچه به قسمت پا متصل می‌شد کف کفش را از چوبی بنام صندل می‌ساختند که هنوز هم با این نام شناخنه شده است. در قرن چهارم و پنجم میلادی رفته رفته اعتقادات مسیحی روی کفش‌ها تاثیر گذاشت چون مسیحی‌ها اعتقاد داشتند کفش باید کاملاً پوشاننده باشد و پاها برهنه نباشند به همین دلیل کفش‌ها فرم دیگری گرفتند و صندل‌ها از میان رفتند. بعدار آن با پیشرفت صنعت کفش‌هایی از جنس چرم دباغی شده تولید شدند و دیگر کفش‌ها را در سایز بندی تولید می‌کردند و البته در همین زمان‌ها بود که کفش‌ها به شکل راست و چپ مخصوص هر پا دوخته می‌شد.

تاریخچه کفش از پاپوش تا کفش‌های امروزی

در اوایل قرن چهاردهم از هلند مدل دیگری از کفش وارد شد و باعث شد تا کفش‌ها شکل دیگری بگیرند. کفش‌های باریک و نوک تیز که پوشیدن آنها بسیار سخت و دشوار بوده و مردم تمام انگشتان خود را با فشار درون کفش‌ها می‌کردند که در واقع برای آن زمان نشانه شخصیت هر فرد بوده است که در نهایت مردم را دچار درد پاهای شدید کرده است.

تاریخچه کفش از پاپوش تا کفش‌های امروزی

اما در اواخر قرن پانزدهم میلادی کفش‌های نوک تیز از میان رفتند و اروپایی ها هر روز به فکر ایده های جدید برای خلق کفش‌های جدید بودند که محصول آن در این قرن کفشهای پهن بوده که برای خانم‌ها پاشنه های بسیار بلندی که تا شصت سانتی متر هم میرسیده باب می‌شود و بازهم مشکلات بسیار زیادی برای پاهای خانم‌ها وجود داشته که علاوه بر اینکه به سختی راه میرفتند به دلیل بالا بودن وزن کفش از مشکلات زانو هم نیز رنج می‌بردند.

که در قرن هفدهم، این پاشنه‌های عجیب و بسیار بلند به حالت معقول تری رسیدند که اشراف خیلی از این سبک استفاده می‌کردند ودر کل در این زمان مردم به تجملات و تجمل گرایی روی آورده بودند.اما با انقلاب فرانسه همه چیز بعد بهتری گرفت و فاصله های طبقاتی کمرنگ شد و کفش‌ها هم شکل ساده تری به خود گرفتند.

مد به سرعت در حال پیشرفت بود و دلیل آن بوجود آمدن چرخ‌های دوخت بود که می‌توانستند کفش‌هایی با کیفیت بهتر و سریع تر تولید کنند و آن زمان بود که در واقع مد به شکل واقعی خود تبدیل شد.

تاریخچه کفش از پاپوش تا کفش‌های امروزی

در سال ۱۹۱۴، همزمان با آغاز جنگ جهانی اول، کفشهای راحت تری دوخته شدند و دلیل آن این بود که نیاز مردم تعقییر کرده بود و انتظار آنها از کفش راحتی بود تا بهتر بتوانند در مواقع ضروری بدوند و از پاهای آنها بیش از همیشه مراقبت کند دیگر نیاز به زیبایی کفش وجود نداشت. اما بعداز آن و رشد و پیشرف این صنعت تجارت کفش شکل گرفت که به خیلی از نقاط دنیا کفش صادر می‌شد. و در کل این صنعت روزهای طلایی را برای خود ساخت. اکثر افراد جامعه بنا به موقعیت فصلی و اقلیمی کشور خود از مدل کفش‌های منناسب استفاده می‌کردند مثلا در مناطق گرم سیری صندل‌ها باب بودند و هستند و در مناطق سرد کفش‌های بسته و چرمی استفاده می‌شد.

آموزش‌های رایگان MODASA3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *