شروع کنید

آشنایی با انواع نرم افزارهای مربوط به طراحان لباس

چه نرم افزارهایی برای طراحان لباس ارائه شده است؟

نرم افزارهای بسیاری در خصوص طراحی الگو و لباس به بازار ارائه شده که هرکدام نیز می‌تواند به ما کمک کند تا روش های منسوخ قدیمی را کنار بگذاریم و بتوانیم بروز‌تر از پیش در این صنعت بمانیم و همواره فعالیت حرفه ای داشته باشیم.بنابراین یادگیری و استفاده هر یک از نرم افزار ها می‌تواند برای بهبود کار و حتی درآمد شما تاثیری بسیاری داشته باشد. نرم افزارها به دسته های زیر تقسیم می‌شوند.

· نرم افزارهای طراحی الگوی دو بعدی

· نرم افزار سایزبندی و درجه بندی

· نرم افزار مارکر و چیدمان

· نرم افزار شبیه سازی لباس روی مانکن

نرم­افزارهای illustrator

از مجموعه Adobe جهت ایجاد و ویرایش تصاویر وکتور طراحی شده‌اند.

AdobeillustratorCS6

  یکی از قدرت‌مندترین نرم‌افزارهای طراحی و ویرایش به صورت برداری است، که کار کردن با آن مشابه کار کردن با نرم‌افزارهایی پیکسلی مانند فتوشاپ است. این نرم‌افزار، دارای طراحی قدرت‌مند جهت خلق آثار وکتور و افکت‌های گرافیکی به همراه براش‌های متفاوت است و در حال حاضر با تکمیل ابزار کنترل رنگ در نسخه جدید، محیطی سازگار با فتوشاپ را در اختیار طراحان قرار می‌دهد.

معرفی انواع نرم افزار

نرم افزار های تخصصی الگوسازی و دوخت

patternGeminio

نرم افزارهای دو بعدی الگوسازی جهت طراحی الگوی لباس و مدل­سازی قسمتها به کار می‌روند. برخی از این برنامه‌ها به گونه‌های عمل می­‌کنند که با انتخاب مدل لباس و سایز مورد نظر، الگو وقطعات متعلق به آن را ایجاد می‌کنند و برخی دیگر امکان طراحی الگو از پایه را به کاربر می‌دهند.

برنامه­‌  الگوسازی، قابلیت طراحی الگو به همراه جزییات تخصصی آن از جمله چرت موازنه پنسها، برشها وانواع مدل‌سازی  و ایجاد پیلی و حلزونی ها و… را به طراح می دهد. بیشتر این برنامه‌ها قابلیت سایزبندی و چیدمان را نیز در کنار الگوسازی دارند. سایزبندی امکان ایجاد الگو در سایزهای دلخواه را از الگوی پایه به طراح می‌دهد و مزیت آن سرعت بالا و  دقت در الگوسازی است.

marker

مارکر یا چیدمان الگو امکان به حداقل رساندن دورریز پارچه و مواد اولیه را به وجود میآورد. بدین صورت که تمام قطعات الگوها را با در نظر گرفتن مسیر الگو، عدم تداخل الگوها و حذف فضاهای خالی بر روی عرض پارچه  چیدمان می‌­کند.

در این بخش از نرم افزار، تولیدکنندگان می‌توانند هم به صورت دستی و هم به صورت تمام اتوماتیک، تمامی قطعات و یا الگوهای مورد نظر خود را با هر نوع سلیقه‌ای در طول پارچه چیدمان کرده و در نهایت با پایین آوردن دورریز پارچه و افزایش سرعت در چیدمان الگوها، روند تولید خود را بهینه سازی کنند. هرکدام از این نرم افزارها از الگوریتم‌های متفاوتی در چیدمان استفاده می‌کنند که با توجه به زمان و اولویت‌بندی، خروجی آنها متفاوت است.

آشنایی با نرم افزارهای الگو سازی

 

 Marvelous Designer

امکان بروز ایده‌ها و افکارتان در مورد طراحی لباس را فراهم می‌کند و توانایی طراحی الگوهای دقیق با دقت بسیار بالا را ایجاد می­کند. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید آزادانه برای خود انواع لباس با هر گونه پوششی را طراحی کنید و لذت ببرید. این نرم افزار قابلیت هماهنگ­سازی و ویرایش الگو و دراپینگ ۳ بعدی برای طراحی تعاملی را داراست.

همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا تنها با چند کلیک موس الگوهای طراحی شده رابه یکدیگردوخته وآن را برروی تن مدل موجود مشاهده کنید. این نرم‌افزارکاربردی که به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته بدون استفاده از نرم افزارهایی مانند CAD توانایی اقدام به طراحی لباس و پوشش‌های مختلف را دارد و منجر به افزایش سرعت کار شما می‌شود. این نرم افزار انواع خواص فیزیکی پارچه‌ها، از جمله خواص کششی، برشی، خمش، سفتی، چگالی، ضخامت و غیره را پشتیبانی می‌کند که این امر باعث می‌شود شما  درشبیه‌سازی هرچه بهترمدل‌های طراحی شده موفق‌ترباشید. همچنین این نرم‌افزار با نرم‌افزارهای معروف مدل سازی سه بعدی از جمله ۳ds Max، مایا و غیره سازگاری دارد.

آشنایی با نرم افزار مارولوس دیزاینر

 

 Gemini

با کمک این نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک می توانیم الگو را به صورت دقیق، سریع و بدون خطا مطابق خواست خود طراحی کنیم. با جمینی الگوی موردنظر را با متد دلخواه خود و بدون محدودیت طراحی می ­کنیم، بعد از آن با استفاده از جدول های استاندارد سایز که در آرشیو نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک موجود است، یا جدول­هایی که خودمان برای نرم افزار تعریف کردیم، الگوی طراحی شده را سایزبندی می­ کنیم.

 نرم افزار های جمینی

 

 

 Gerber

این نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک با نرم افزارهای جمینی نقاط مشترک زیادی دارد، از جمله این که امکان هماهنگ سازی و اصلاح الگو  قبل از برش روی پارچه را به ما می­ دهد. نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک گربر در عملیات دوخت کاربرد بسیار ساده­ ای دارد و به راحتی استفاده می ­شود. گربر قبل از دوخت، یک نمونه­ ی شبیه سازی شده با سایز مشخص را به صورت سه بعدی بر تن مانکن به ما نشان می­ دهد.

 lectra

نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک لکترا (lectra ) هم یک نرم افزار ۱٫۵ گیگابایتی است که برای الگو سازی و خیاطی و مانکن سازی از اندازه ها و انتخاب رنگ و جنس پارچه و… در نظر گرفته شده . کارایی اش شبیه اوپتیتکس (optitex ) است.

 نرم افزار های تخصصی الگوسازی و دوخت

 

نرم افزار جیمی و برسی آن

 Optitex

نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک  اپتی تکس، نرم افزاری قدرتمند جهت شبیه‌ سازی لباس که تلفیقی از آخرین لباس های مد روز و دنیای مجازی است. این سیستم با در نظر گرفتن تمامی سلایق کاربر، لباس مورد نظر او را به صورت مجازی شبیه‌سازی می کند، کاربران این ابزار می توانند لباس مورد نظر خود را بدون تعویض لباس که اصولاً زمان‌بر و دشوار است، امتحان کنند.

 clo3d

نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک مارولوس یکی از بهترین نرم­ افزارهای طراحی لباس و الگوسازی مجازی است، با کمک این نرم افزار نیازی به استفاده از نرم افزارهای CAD نداریم و می توانیم الگوهای پیچیده و مدرن لباس را به صورت دلخواه طراحی کنیم.

تفاوت این نرم افزار با دیگر نرم افزارهای طراحی توانایی هماهنگ­ سازی و ویرایش الگو است. به این معنی که هر نوع تغییر و اصلاح الگو را بلافاصله و به صورت کامل بر روی دراپینگ سه بعدی به ما نشان می­ دهد. کار با clo3d ساده است و اصلاح الگو نیز که یکی از مهم­ترین قابلیت­های آن هست به راحتی و با سرعت انجام می ­شود.

 نرم افزار های تخصصی الگوسازی و دوخت

نرم افزارهای دیگری هم وجود دارند که به صورت تخصصی برای طراحی الگوی پوشاک استفاده نمی ­شوند، ولی به عنوان مکمل در صورت تمایل می توانید از آنها هم استفاده کنید، بعضی از نرم افزارهای معماری مانند اتوکد( Auto CAD) و نرم افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ (Photoshop) و ایلاستریتور   (Illustrator) هم می توانند در طراحی مد وپوشاک به کار روند.

نرم افزارهای الگو سازی

 

امروزه صاحبان کارگاه­های بزرگ تولید پوشاک برای تولید انبوه پوشاک و همچنین طراحی مدل­های مختلف و پیچیده از الگوهای آماده که توسط نرم افزار تهیه­ ی الگوی پوشاک طراحی شده اند، استفاده می کنند. استفاده از الگوهای آماده باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می ­شود، در عین حال کیفیت کار نیز بالا رفته، رضایت خاطر جامعه­ ی هدف با اطمینان بیشتری برآورده می ­شود.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *