شروع کنید

نوآوری در صنعت پر درآمد و پر طرفدار نساجی

نوآوری در صنعت پر درآمد و پر طرفدار نساجی

نوآوری در صنعت پر درآمد و پر طرفدار نساجی

امروزه در صنعت نساجی نوآوری‌هایی رخ داده ک ضمن اینکه این صنعت را پیشرفته تر کرده و باعث رشد آن در جهان شده است، در تلاش بوده و هست تا بتواند همواره در حفظ و نگهداری منابع طبیعی هم کوشا باشد. در ادامه چندی از این دست آوردهارا توضیح خواهم داد.

نوآوری در صنعت پر درآمد و پر طرفدار نساجی

ساخت الیاف از شیر، چای و قهوه

با توجه به کم شدن منابع طبیعی و آسیب رسیدن به پوشش های گیاهی به دلیل قطع درختان وگیاهان صنعت نساجی به فکر نحوه بهتر و مناسب با محیط زیست برای تولید الیاف که بتوانند با توجه به اینکه پوشاک جزو نیازهای اصلی و ضروری انسان است و ضمن حفظ کردن گیاهان و پوشش گیاهی الیاف تولید کنند تا هم کیفیت الیاف حفظ شود هم گیاهان در امان باشند.

دانشجوی آلمانی رشته میکرو بیولوژی که به کار طراحی لباس هم مشغول است نوآوری به وجود آورده که از شیر و روش شیمیایی می‌توان الیاف تولید کرد که سازگار با محیط زیست هم هست همچنین افرادی دیگر از مخمر چای در تولید پارچه‌های چرم گیاهی استفاده میکنند و اینگونه است که فرآیند تولید منسوجات به شکل دیگری تبدیل شده که در واقع بسیار هم مفید می‌باشد.

رنگرزی بدون نیاز به آب

در صنعت رنگرزی الیاف هم نوآوری خارق العاده ای رخ داده که با توجه به کمبود آب و اینکه وظیفه هر فرد مصرف بهینه این مایه حیات است، کارخانه های رنگرزی و نساجی  به این فکر افتاده اند تا از تکنولوژی دیگری برای رنگرزی الیاف و پارچه استفاده کنند ودر نتیجه دستگاهی تولید شده تا با جریان هوا و حرارت رنگرزی انجام شود بدون استفاده از قطره ای آب .

در این روش به نسبت روش قبل ۸۵% انرژی کمتری مصرف می‌شود که با یک تیر چند نشان زده شده، هم رنگرزی با تثبیت بالا انجام می‌شود هم صرفه جویی در مصرف آب و انرژی.

چاپ دیجیتال

روش دیگری برای چاپ پارچه‌های طرح دار که ضمن اینکه در مصرف آب و انرژی صرفه جویی می‌شود در تلف نشدن زمان هم بسیار موثر بوده است. در چاپ دیجیتال عکس دلخواه به طور مستقیم بر روی پارچه اعمال می‌شود و این دستگاه قابلیت چاپ زدن مترها پارچه را در ساعت‌ها دارد و امروزه این تکنولوژی بسیار فرآگیر شده. این روش اولین بار توسط طراحان معروف همچون: ماری کاترانتزو، الکساندرا مک کوئین و پاسو بروک اجرا شد و اولین طراحانی بودند که از پارچه هایی که با این روش چاپ شده اند در طرح‌های خود استفاده کردند.

نوآوری در صنعت پر درآمد و پر طرفدار نساجی

استفاده از پلاستیک و شیشه

استفاده از الیاف مصنوعی سالهاست که در همه جای جهان کاربردی شده . امروزه ۹۵% پارچه های موجود با درصد های مختلف از پلاستیک تولید می‌شوند. نساجان با استفاده از بطری‌های دور ریختنی و شیشه ها و ذوب آنها میتوانند الیاف مصنوعی تولید کنند که با ترکیب در الیاف طبیعی می‌توان استحکام و عمر بهتری را به پارچه بخشید. مثلا در پارچه جین ۲۵% نخ حاصل از بطری های پلاستیکی و ۷۵% از کتان استفاده می‌شود که در انتها پارچه ای نرم و لطیف و با استحکام بالا تولید می‌شود.

البته که از این دسته فعالیت ها کم نمی‌باشد و امروزه صنعت پوشاک بسیار روبه رشد و تعالی می‌باشد و نگاه بسیاری از مردم از جمله طراحان و کارخانه‌های پارچه و حتی عموم مردم به این صنعت جدی تر شده و امروزه اهمیت زیادی به این صنعت داده می‌شود که البته این تغیرات به دلیل تلاش های فعالان این عرصه بوده است.

آموزش‌های رایگان modasa3d

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *