شروع کنید

۱۰باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

۱۰باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

راه های مناسب و اصولی برای ست و دیزاین کردن استایل 

۱-پوشش متناسب با فصل

یک موضوع مهم در امر دیزاین و ست کردن اجزاء مختلف کنار هم توجه به فصل هست. همه ما می‌دانیم که در فصل سرد از رنگهای گرم  و تیره و در فصل گرم از رنگهای سرد و روشن باید استفاده کرد اما تبعیت از کلیشه‌های قدیمی در صنعت مد نمیتواند شما را منحصر بفرد کند.استفاده از رنگهای سرد در زمستان برای پارچه‌هایی که حس گرما را منتقل می‌کنند می تواند گزینه عالی باشد، پارچه‌هایی مانند خز،پشم، پوست و بافت های ضخیم. لزوما نیاز نیست از پالتو رنگ شتری یا قهوه ای که بسیار زیباهم هست استفاده کنید می‌توانید از یک پالتو رنگ صورتی استفاده کنید اما همانطور که گفتم پارچه آن خز یا پشم باشد و ضخامت و گرمی را القا کند و میتوان با ست کردن رنگ سرد مثل صورتی با شلوار، کفش، شال و کیف رنگ گرم آن را تبدیل به یک ست زیبا و خاص و در عین حال مناسب فصل کرد.

 

۲-پوشش مناسب محیط

البته که همیشه ما سبک و استایل لباس پوشیدن خودمان را داریم که خاص خودمان هست و اگر شماهم اینطور هستین باید بهتون تبریک بگم چون شما نباید سعی کنید از کسی تقلید کنید و همیشه باید خودتان باشید و سبک خودتان لباس بپوشید.اما این مسئله که هر محیط و مکانی یک شیوه لباس پوشیدن را طلب می کند بر هیچکس پوشیده نیست و شما همیشه باید این موضوع را در نظر داشته باشید که لباس را برای رفتن به چه مکانی می‌خواهید ست کنید. مثلا در محیط کار یک استایل  دارید، زمانی که با دوستان صمیمی به شام می‌روید یک استایل و هنگامی که به یک مهمانی دعوت می‌شوید هم یک استایل متفاوت دیگر دارید.خب حالا باید بدانیم چه استایلی مناسب چه مکانی هست.البته که من همیشه موافق ساختار شکنی هستم و لزوما تاکید بر تبعیت از دستورات کلیشه ای ندارم ،اما همیشه و همه جا یک سری اصول را رعایت می‌کنیم زیرا همواره معتقدیم که این اصول کار  را ساده و زیباتر می‌کند. سعی کنید در محیط کار از آیتم های راحتی استفاده کنید تا در طول روز کمتر احساس خستگی کنید. شلوار نرم و راحت با کمر آزادتر کفش اسپورت یا راحتی و مانتو آزاد.کمتر از اکسسوری استفاده کنید و پوستتان را تمیز نگه دارید. حالا اگر بخواهیم به یک مهمانی یا قرار دوستانه برویم می‌توانیم از استایل های کمی رسمی تر و رنگهای روشن و شاد استفاده کنیم از اکسسوری و آرایش بیشتر استفاده کنیم و در کل آزادانه تر انتخاب کنیم.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

 

۳-توجه به فرم اندامی

یک اصل بسیار مهم در انتخاب لباس توجه به فرم اندامیتان است. البته در نظر داشته باشید این موضوع باعث نشود اعتماد بنفستان را از دست بدهید. فقط با توجه به فرم اندامتان هر فرمی که هست، لباستان را انتخاب کنید تا از زیبایی های شما کم نشود.

فرم ساعت شنی: متناسب ترین فرم اندامیست که این افراد اگر دارای شکمی تخت و پهلوهای تراشیده باشند می‌توانند به راحتی از لباس های جذب که فرم اندامی را نشان می دهد استفاده کنند. البته این افراد اغلب محدودیتی در انتخاب لباس ندارند و میتوانند متناسب با سلیقه خودشان انتخاب کنند.

 

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

 

فرم مثلث برعکس: این گروه از افراد دارای شانه‌های پهن بازوهای درشت و اغلب شکم های برجسته هستند اما در قسمت پایین تنه لگن و پاهای باریکی دارند این افراد باید سعی کنند در فرم اندامی خود تناسب ایجاد کنند، قسمت بالا جذب و پترن های ساده انتخاب کنند و در قسمت پایین تنه شلوار یا دامن  گشاد و چیندار با پترن های درشت و رنگی.

 

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

فرم مثلث: همانطور که حدس میزنید برعکس فرم اندامی بالا باید عمل کنید و این افراد در قسمت پایین تنه چاقی دارند و باید از بالاتنه هایی با یقه های باز و آستین‌های چین دارو پفی استفاده کرد و همواره سعی داشت که پایین تنه را ساده نگه داشته تا نگاه به قسمت بالا خیره شود.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

 فرم دایره: افراد با فرم اندامی دایره بصورت یکنواخت چاق هستند و اکثر قسمت های بدن برجستگی دارد که من پیشنهادم به این افراد لباس های کاملا آزاد وگشاد است که خیلی هم با پوشیدنشان احساس راحتی می‌کنند و حتی امروزه افرادی که فرم اندامی متناسبی هم دارند از این سبک پیروی می‌کنند محدودیت رنگ ندارند و می‌توانید با اعتماد بنفس هر رنگی که دوست دارند بپوشند  فقط اگر لباس طرح دار انتخاب می‌کنند سعی کنند از پترن های ریز و کوچک استفاده کنند.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

۴-توجه به رنگ پوست

خب حالا میرسیم به بحث رنگ پوست که من خیلی با ایدآل ها موافق نیستم. چند سال قبل افرادی که دارای رنگ پوست تیره بودند و معمولا به آنها رنگهای سرد و روشن پیشنهاد نمی‌شد اما همه ی ما امروزه شاهد افراد سبزه یا برنزه هستیم که با پوشیدن لباس‌هایی از همین دسته رنگ های منع شده استایل زیبایی را خلق کردند و در واقع با این کار به دیگران هم ثابت کردند که برای هیچ کس هیچ مهدودیتی وجود ندارد و خب من موافقم که فردی که دارای رنگ پوست تیره هست اگر با تیره بودن پوست خود مشکلی ندارد از رنگهای پاستیلی مثل: لیمویی، گلبهی، صورتی و سبز استفاده کنند که از نظر من واقعا زیباست.

حالا اگر بخواهیم کمی راجب اصول قبل صحبت کنیم افراد با رنگ پوست گندمی و تیره تر باید اغلب از رنگهایی با تناژ و از خانواده قرمز و نارنجی استفاده کنید مانند: زرشکی، آجری، قهوه ای، قرمز و نارنجی …و افرادی که رنگ پوست روشن تری دارند از رنگهای سرد مانند: آبی، صورتی، بنفش و سبز… استفاده کنند. اما حالا انتخاب با شماست که کدام سبک را استفاده کنید.

 ۵-استفاده از رنگهای متفاوت کنار یکدیگر

من طرفدار رنگ در لباس هستم و معتقدم که هر کس بدون هیچ دانشی می تواند رنگ هارا کنار هم هماهنگ کند زیرا رنگ ها خودشان با شما حرف می زنند و زمانی که کنارهم قرارشان می‌هیم متوجه می‌شویم که چقدر با هم هماهنگ یا نا هماهنگ هستند. اما از نظر من شما اگر دو رنگی که تصور می‌کنید کنارهم زیبا نیستند را هم در شرایط و تناژ رنگی مناسب کنار یکدیگر قرار دهید می‌توانید بهترین و خاص ترین استایل را بسازید. دو رنگ که از نظر شما اصلا با هم هماهنگ نیستند را در ذهنتان تجسم کنید مثلا من نارنجی و صورتی را کنار هم در نظر گرفتم حالا به تناژ مختلف رنگ نارنجی و صورتی فکر کنید که اگر صورتی خیلی روشن باشد مثل پنکیکی یا کمی تیره تر و نارنجی هم به سمت پرتقالی  متمایل شود و با یک پترن که از ترکیب این دو رنگ و رنگهای مشابه ترکیب شود می‌تواند یک ست فوق العاده باشد. پس ذهنتان را از کلیشه های قدیمی خالی کنید.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

۶-استفاده از پترن‌ها کنار یکدیگر

ما همیشه و براحتی پارچه طرحدار با پارچه ساده ترکیب می کنیم و زیبا ترین ترکیب‌هارا هم بوجود می‌آوریم اما خلاقیت در کار ما دیده نمی‌شود.ما کاری را انجام می‌دهیم که همه می‌توانند به راحتی انجامش دهند اما اکر شما توانستید یک آیتم با پترن طرح دار را با یک آیتم با پترن طرح دار دیگر ترکیب کنید آن زمان می‌توان گفت که شما فردی خلاق هستید.شما می‌توانید یک پارچه چهارخانه را با پارچه خالدار ترکیب کنید یا حتی پارچه گلدار با راه راه و یا چهارخانه با چهارخانه  اما چطور؟ باید به ابعاد پترن هایتان توجه کنید مثلا اگرپیراهن گلدار با گلهای درشت و رنگهای شاد دارید از شلوار یا دامن با پترن ریز خالدار یا چیزی شبیه این ترکیب کنید و البته به ترکیب رنگها توجه داشته باشید.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

۷-استفاده از اکسسوری ها

نسبت به اکسسوری بی توجه نباشد، استفاده اکسسوری نقش بسیار مهمی در استایل ما دارد. می‌توانیم با توجه به سبک لباس و رنگ آن از جزئیات کوچک مانند گوشواره، گردنبند، ساعت یا کمربند استفاده کنیم وست رنگی و استایل متفاوت همیشگیمان را خلق کنیم. یک پیراهن تک رنگ بلند که بسیار ساده هست میتواند با اضافه کردن چند آیتم از اکسسوری هایتان آن لباس را تبدیل به یک استایل خاص کنید. از استفاده از اکسسوری های درشت و نا متعارف نترسید گشوارهای بسیار بلند یا بسیار بزرگ گوش کنید  زنجیرهای بزرگ رنگی یا عینک‌هایی با فرم‌های خاص مثل مثلث استفاده کنید تا همیشه و همه جا دیگران شیفته ی انتخاب‌های شما شوند.

۸-توجه به جزئیات بی اهمیت

توجه به جزئیات که از نظر عموم مردم بی اهمیت هست می‌تواند شمارا متفاوت جلوه دهد و اغلب به این دید به شما نگاه کنند که شما یه فرد خوشتیپ  به تمام معنا هستید زیرا حتی کوچکترین آیتم هارو هم کنار هم ست کردید. فرض کنید شما یک بلوز یا کت دارید که رنگ آن آبی نفتیست و با نخ کرم شیری یا هر رنگ دیگری دوخته شده، خب این بهترین فرصت برای شماست که این پیراهن را با شلوار یا دامن رنگ نخ ست کنید، یا مثلا: دکمه های رنگی کوچک را با جوراب همان رنگ می‌توان ست کرد یا در لباس آقایان دستمال جیب یا نوار باریک کنار کت را با رنگ جوراب هایشان هماهنگ کنند. اگر از کمربند استفاده کردید رنگ اکسسوریهایتان را با سگک کمربند هماهنگ کنید. این کار شمارا منحصر بفرد می‌کند پس  به جزئیات توجه کنید.

۹-آرایش متناسب

آرایش مناسب بستگی به این  دارد که می‌خواهید برای چه مراسمی خود را آماده کنید و توجه به محیط اصل اساسی در انتخاب میزان آرایش شماست. اما از نظر من امروزه و در مد اروپا آرایش غلیظ و سنگین به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود مگر آرایش هایی که با استایل اغراق شده هماهنگ باشد. مثلا خط چشم های رنگی و پهن سایه های غلیظ با رنگهاد تند و یا رژ لب های تیره. ولی سعی کنید همیشه ملایم آرایش کنید و سعی نکنید از شکل ظاهری خودتان دور شوید. آرایش ملایم باعث می‌شود همیشه جوان بنظر برسید و بیشتراز اینکه فکر آرایش و لوازم آرایش باشید به فکر راه های مراقبت از زیبایهایتان باشید. البته که کشیدن خط چشم یا زدن رژ لب همرنگ یا متضاد رنگ لباستان میتواند شمارا جذاب تر جلوه دهد.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

 

۱۰-زمان پوشیدن لباس (روز-شب)

یک موضوع مهم دیگر در انتخاب لباس زمان استفاده از آن لباس است. اگر شما در طول روز میخواهید بیرون بروید و به انجام امور اداری بپردازید باید یک استایل مناسب را در نظر بگیرید که اولین موضوع  راحتی لباس است. از کفش راحت شلوار و مانتو مناسب  استفاده کنید تا زمانی که در تکاپو هستید و به کارهایتان رسیدگی میکنید احساس ناراحتی از بابت لباستان نداشته باشد. اما زمانی که به یک مهمانی یا شام دوستانه میروید میتوانید کفش جذاب دلخواهتان را بپوشید مانتو رسمی و شلوار جذب یا از روسری ساتنتان استفاده کنید و اضافه کردن مورد علاقه همیشگی رنگ های شاد و روشن، یا حتی از کیف دستی کوچکتان استفاده کنید موهایتان را زیر روسری باز بگذارید و جذاب تراز همیشه به دیدن دوستان و آشناهایتان بروید.

10باید و نباید درباره اصول ست کردن لباس باید رعایت کنیم

عکس از فرنوش احمدی 

آموزش‌های رایگان MODASA3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *